O tym, jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna w życiu seniora wiemy bardzo dobrze. Współczesny świat oferuje wiele różnych zajęć ruchowych. Dlaczego warto więc rozważyć taniec jako swoje regularne źródło wysiłku?
Treningi dla seniorów lekarstwem na ból
Pewnie znasz to uczucie, gdy po zakończonym czy to treningu na siłowni, jeździe na rowerze czy szybkim spacerze, nagle wszystko staje się prostsze, a słońce świeci jakby bardziej. To właśnie sprawka endorfin, które wynagradzają nas za to, że zebraliśmy się z kanapy, zrobiliśmy trening i dbamy o siebie.
Związki te, produkowane przez nasz układ nerwowy mają za zadanie pomóc nam radzić sobie z bólem i stresem, więc nie będzie przesadą, gdy napiszę, że działają trochę jak środki przeciwbólowe. Nasze własne! Nie trzeba po nie iść do apteki ani dzwonić do lekarza po receptę. Poza uśmierzeniem bólu znacząco poprawiają nam nastrój.
Gdy rano zrobisz trening, to przeniesiesz sporo tej euforii endorfinowej na resztę swojego dnia, więc regularny ruch może prowadzić nie tylko do pozytywnych zmian w ciele, w Twojej wydolności, ale również we wszystkich innych sferach. Regularnie uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną, wykazujesz większą chęć do życia, masz lepszy humor, zwiększoną pewność siebie i ogólnie dobre samopoczucie.
Taniec to świetna aktywność dla seniorów
Skoro każdy ruch powoduje wydzielanie się endorfin, to dlaczego miałabyś się zainteresować akurat tańcem? Odpowiedź na powyższe pytanie jest zaskakująco prosta. Taniec to nie tylko ruch, ale również muzyka, do której się ruszasz. O wadze regularnych ćwiczeń fizycznych słyszymy dość często. Natomiast o dobroczynnym wpływie muzyki już nie. Jest to błąd, bo wpływ muzyki na nasz organizm jest nie do przecenienia.
Dobrze wiemy, że muzyka niesie bardzo duży ładunek emocjonalny. Gdy usłyszysz kilka znajomych dźwięków z prędkością światła przenosisz się do namiotu rozbitego nad jeziorem, pierwszego pocałunku czy innego wspomnienia. Jest ono, przez jedną ulotną chwilę, bardzo żywe, prawie namacalne. Naukowcy dowiedli, że słuchanie muzyki ma wpływ na nasz układ odpornościowy. Wzmacnia go, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie ilości przeziębień czy innych infekcji.
Co prawda badali oni spokojną i nastrojową muzykę klasyczną, jednak osobiście nie widzę powodu, by nasza ulubiona płyta Abby nie mogła poprawić naszego zdrowia
Poza tym taniec poprawia koordynację ruchową. Trenują nie tylko mięśnie, ale również głowa! W dodatku możesz tańczyć u siebie w pokoju czy w kuchni. Już teraz dostępna jest taneczna gimnastyka online w domu. Słuchanie muzyki, pilnowanie kroków, tempa wykonywanych ćwiczeń to praca dla całego mózgu, a nie tylko dla jednej półkuli. Praca nad ich synchronizacją poprawia poczucie równowagi, dzięki czemu zmniejszasz szansę na bolesny upadek i ewentualną kontuzję.
Treningi online także taneczne
Do rozpoczęcia ćwiczeń tanecznych trzeba się trochę zmusić, bo jednak wygodniej jest posiedzieć w domowych pieleszach i nic nie robić. Spróbujcie się jednak przekonać, serio! Tym bardziej, że teraz możecie rozpocząć przygodę z tańcem u siebie w domu. Już pierwszy trening online przyniesie falę endorfin, a to dopiero zapowiedź tego, co następuje po siódmym, ósmym treningu. Tu dochodzi poczucie satysfakcji nie tylko z utrzymania regularności, lecz również z osiąganych wyników. Zaczniesz kojarzyć kroki i układy, nogi już się tak nie plączą, szybciej przyswajasz nowe choreografie. Możesz zacząć się tym tańcem bawić, a to dopiero daje prawdziwą radość! Nie wspominając o poprawiającej się z każdym treningiem kondycji.
To jeszcze nic! Regularny ruch poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego i oddechowego. Serce bije mocniej, musi zaopatrzyć wszystkie komórki w tlen, płuca pracują, tętnice pompują krew. Dla osób starszych i prowadzących siedzący tryb życia pierwsze dwadzieścia-trzydzieści minut jest najważniejsze. Wtedy „zmniejsza się” ryzyko chorób i kontuzji. Codzienna gimnastyka dla seniorów powinna trwać właśnie 30 minut.
Trzydzieści minut tańca dwa-trzy razy w tygodniu wpłynie pozytywnie na wszelkie aspekty Twojego życia, łącznie z poprawą libido! Krew krąży szybciej, będziesz pełna energii, zadowolona, hormony szaleją. Za oknem może być szaro, ale u Ciebie w sercu będzie wiosna.
Ćwiczenia ruchowe i ćwiczenie pamięci
Jeżeli dopiero zaczynasz tańczyć, to powinnaś zauważyć znaczną poprawę pamięci. W końcu nigdy wcześniej nie uczyłaś się układów tanecznych, a Twój mózg dostał zadanie i musi przyswoić coś nowego. Mówiąc pół żartem pół serio, nasz mózg musi wyjść ze swojej strefy komfortu i sprostać nowemu wyzwaniu, a to pozytywnie wpływa na całość jego funkcjonowania. Takie połączenie to naprawdę zdrowy tryb życia i dla ciała i dla umysłu.
Co jeszcze? Tancerze i tancerki zawsze kojarzą się z piękną postawą. Widzieliście kiedyś zgarbionego tancerza? No właśnie! Na scenie nie można się garbić, trzeba się prezentować jak najlepiej. Wyprostowana sylwetka doda Ci pewności siebie, zmniejszy poziom stresu. Łatwiej brać codzienne problemy na przysłowiową klatę, kiedy dumnie ją prężymy przed sobą, a nie chowamy gdzieś między barkami, więc to kolejny pozytywny aspekt zajęć tanecznych.
Taniec to połączenie dwóch doskonałych reduktorów stresu. Ruchu i słuchania muzyki. Gdy do tego dołączysz regularność, to otrzymasz energetyczną bombę, dzięki której wszystkie aspekty Twojego życia ulegną poprawie, a Ty z uśmiechem na ustach będziesz tanecznym krokiem podążać w obranym celu, nie zważając na przeciwności.
To co? Widzimy się na zajęciach?
Filomena Frydel-Adamczyk
Absolwentka szkoły baletowej, wieloletnia tancerka PZLPiT ‘Mazowsze’, matka, żona, gramofonomanka. Amatorka opery, kuchni roślinnej oraz odpowiedzialnej mody. Wulkan energii - z nią nie sposób się nudzić!